Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 5, 169-188

Технологія прийняття управлінських рішень

Кузнецова Інна
доктор економічних наук, професор, зав. кафедри менеджменту, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream27@gmail.com

Сокуренко Ігор
аспірант, Одеський національний економічний університет, e-mail:igorsokurenko@gmail.com

Кузнецова І., Сокуренко І. Технологія прийняття управлінських рішень. / І. Кузнецова, І. Сокуренко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 5(268). – С. 169-188.

Виокремлено найбільш вагомі у прийнятті управлінських рішень теорії: перспектив та процедурної раціональності. Визначено роль теорії раціонального прийняття управлінського рішень як домінуючої парадигми. Доведено необхідність технології як забезпечення раціональності прийняття управлінських рішень, що надає можливість менеджеру знайти необхідні критерії та обрати найкращу альтернативу. Запропоновано власне визначення технології прийняття управлінських рішень як послідовності операцій та методів їх виконання, які призводять до вибору і реалізації найбільш прийнятної альтернативи. З метою формалізації даного процесу розроблено інформограму. Запропоновано структуру процесу прийняття управлінського рішення щодо зменшення дефектної продукції борошномельного підприємства. До складу його операцій віднесено: діагноз проблем; систематизація факторів, що впливають на дефектність продукції; виявлення основних причин дефектності продукції; розробка заходів щодо усунення дефектності продукції; перевірка ефективності запропонованих заходів. Розроблена схема раціональної процедури прийняття управлінського рішення відрізняється гнучкістю, яка проявляється у тому, що менеджер може повертатися з більш пізніх операцій на начальні у разі необхідності переосмислити зроблені раніше висновки. Обґрунтовано комплексне використання методів діаграми спорідненості та діаграми Парето в процесі прийняття управлінського рішення щодо зменшення дефектної продукції борошномельного підприємства. Для узагальнення відхилень якості борошна підприємства доведено доцільність використання діаграми спорідненості за двома ознаками: зниження виходу борошна та невідповідність його якості встановленим стандартам. Експериментальним шляхом встановлено, що використання діаграм спорідненості надає можливість систематизувати дефекти борошна на підприємстві, використання діаграми Парето дозволяє визначити основні причини дефектів.

управлінські рішення, технологія, процес управління, теорія процедурної раціональності, діаграма спорідненості, діаграма Парето.

JEL classification: О320

УДК: 658.5.011

1. Мескон М. Основи менеджменту / М.Мескон, М.Альберт, Ф.Хедоури. Пер с англ.  М.: Дело, 2002.  702 с.
  2. Друкер П.Ф. Эффективный управляющий / П. Друкер. Пер с англ.  М.: Book Chamber International, 2014.  268 с.
  3. Кихлер Э. Принятие решений в организациях / Э. Кихлер, А. Шорти. Пер. с нем. – Харьков: Гуманитарный центр, 2004. – 160 с.
  4. Прийняття управлінських рішень: навчальний посібник / Під ред.. Ю.Є. Петруні – Дніпропетровськ, 2013. – 320 с.
  5. Євтушенко О. Н Управлінські рішення: сутність та характерні риси / О.Н. Євтушенко // Наукові праці. Державне управління. – Вип. 237. – 2014. – С. 47-51
  6. Грубяк С.В. Сучасні аспекти розроблення і прийняття управлінських рішень / С.В. Грубяк // Економіка і суспільство. – Вип. 11. – 2017. – С. 201-204
  7. Ковальчук О.С. Особливості прийняття управлінських рішень в умовах організаційного розвитку / О.С. Ковальчук // Актуальні проблеми психології: зб. наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. – Вип. 30. – 2011. – С. 168-174.
  8. Довбенко М.В. Современные экономические теории в трудах нобелиантов / М.В. Довбенко, Ю.И. Осик. – М.: Академия естествознания. – 2011. – 320 с.
  9. Василенко А.В. Менеджмент устойчивого развития: Монография. – Киев: Центр учебной литературы, 2005. – 648 с.
  10. Кузнецова І.О. Технологія управління як джерело ключової здібності підприємства // Вісник Прикарпатського університету. Економіка. - Івано-Франківськ, 2014. – Випуск 10. - С.177-187
  11. Kuznetsova I. Fomatization of management technology as а constituent of the core organization capabilities / Inna Kuznetsova // Современное состояние научных исследований и технологий в промышленности.Научный журнал – 2017. – № 2. – С. 116-123