Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 6, 161-177

Класифікація методів прийняття управлінських рішень

Сокуренко Ігор
аспірант кафедри менеджменту, Одеський національний економічний університет, Одеський національний економічний університет, e-mail:igorsokurenko@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-0592-220X

Сокуренко, І. Класифікація методів прийняття управлінських рішень. Науковий вісник Одеського національного економічного університету : зб. наук. праць / За ред. : Д.В. Завадської (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 6 (269). С. 161-177.

Стаття присвячена дослідженню особливостей методів прийняття управлінських рішень. За результатами критичного аналізу наукової літератури встановлено найбільш вживані ознаки класифікації: за суб’єктом прийняття рішення; за способами реалізації та формування вирішального правила оптимізації; за кількістю та якістю доступної інформації. Доведено помилковість використання ознаки «спосіб формування вирішального правила оптимізації». Узагальнено переваги та недоліки евристичних методів, склад логіко-формалізованих методів. Визначено переваги використання класифікаційної ознаки способу формалізації рішення. Зауважено на обмеженості використання існуючих методів та моделей однією функціональною сферою. Акцентовано увагу на відсутності системного підходу до розгляду методів прийняття управлінських рішень та складності оволодіння ними. Розкрито причини недоцільного використання ієрархічної класифікації методів прийняття управлінських рішень, серед яких: значна кількість, неможливість виділення ознак, які є вищими або нижчими за ієрархією, специфіки для віднесення до різних груп. Узагальнено комплекс питань, які вирішує менеджер в процесі прийняття управлінських рішень. Запропоновано застосування фасетної класифікації з використанням паралельного поділу об’єктів на незалежні класифікаційні угруповання. Обґрунтовано принципи побудови фасетної класифікації та ознаки методів в процесі прийняття менеджерами управлінських рішень: вид проблеми, що вирішується; умови прийняття рішення; цикл управління, в якому приймається рішення; базовий засновок прийняття рішення; характер використання методу; функціональна сфера діяльності підприємства; спосіб формалізації рішення.

підприємства малого бізнесу, управлінські рішення, процес, методи та моделі, класифікаційна ознака, фасетна та ієрархічна класифікація.

JEL classification: M110; M100; J810; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-6-269-161-177

УДК: 005.53:005.22

1. Кузнецова І. О. Класифікація суб’єктів зернового ринку. Економіка АПК. 2008. № 10. С. 102–106.
  2. Мала Н. Т. Управлінські рішення : класифікація та процес прийняття. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». 2007. № 605 : Менеджмент та підприємництво в Україні : етапи становлення і проблеми розвитку. С. 20–24.
  3. Цюцюра С. А., Криворучко О. В., Цюцюра М. І. Теоретичні основи та сутність управлінських рішень. Моделі прийняття управлінських рішень. Управління розвитком складних систем. 2012. Вип. 9. С. 50–58.
  4. Петруня Ю. Є., Літовченко Б. В., Пасічник Т. О. та ін. Прийняття управлінських рішень : навч. посіб.; 3-тє вид., переробл. і доп. Дніпропетровськ : Університет митної справи та фінансів, 2015. 209 с.
  5. Коломоец Ф. Г. Основы системного анализа и теории принятия решений : пособ. для исследователей, управленцев и студентов вузов. Минск : Тесей, 2006. 320 с.
  6. Гевко І. Б. Методи прийняття управлінських рішень : підруч. Київ : Кондор, 2018. 187 с.
  7. Колпаков В. М. Теория и практика принятия управленческих решений : учеб. Киев : МАУП, 2000. 256 с.
  8. Гринів Л. В., Вачіль О. П. Методи оцінки ефективності прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності. Вісник Прикарпатського університету. 2015. № 11. С. 292–296.
  9. Шурпенкова Р. К., Демко І. І. Евристичні методи генерування, оцінки і вибору альтернатив. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. 2016. № 2 (118). С. 151–154.
  10. Бутко А. Д., Заремба О. О. Методи і моделі прийняття рішень в аналізі та аудиті : навч. посіб. Київ : КНТЕУ, 2008. 323 с.