Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 6, 194-208

Черкашина Тетяна
кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту, Одеський національний економічний університет, e-mail:Cherrashina_tv_oneu@ukr.net

Іваннікова Олена
аспірант кафедри бухгалтерського обліку та аудиту, Одеський національний економічний університет, e-mail:buh24-7@ukr.net

Черкашина, Т., Іваннікова, О. Вдосконалення бухгалтерського обліку як основної складової системи внутрішнього контролю на підприємстві. Науковий вісник Одеського національного економічного університету : зб. наук. праць / За ред.: Д.В. Завадської (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 6 (269). С. 194-208.

Стаття присвячена дослідженню проблем створення та пошуків шляхів вдосконалення системи внутрішнього контролю на малих підприємствах з будь-якими рівнем доходу та кількістю зайнятих працівників. Доведена практична значимість системи внутрішнього контролю на підприємствах всіх форм власності. Акцентовано увагу на необхідності тестування якості ведення бухгалтерського обліку. Запропоновано універсальну схему виявлення недоліків та шкалу оцінки системи бухгалтерського обліку. Проведено тестування системи бухгалтерського обліку на десяти малих підприємствах Одеської області. При побудові тесту, як основного елементу системи внутрішнього контролю підприємства, враховано практичні аспекти контролю документообігу та елементи кадрової політики бухгалтерів. Зазначена важливість оперативності відображення в обліку усіх документів. За результатами проведеного дослідження визначено незадовільний стан бухгалтерського обліку та неефективність системи внутрішнього контролю на 60% підприємствах досліджуваної вибірки, спричинені типовими помилками та недоліками ведення обліку. Доведено, що налагодженню облікової системи малого підприємства сприятиме його проведення в комплексі з аналізом інших складових системи внутрішнього контролю – організаційною структурою та специфічними контрольними процедурами. Зауважено, що регулярне забезпечення професійною інформацією щодо новацій у законодавстві є важливим фактором впливу на якість ведення обліку. Розглянуто приклади систем внутрішнього контролю на функціонуючих підприємствах. Відмічено рівнозначність негативного впливу (матеріальних втрат, упущених вигід) неякісної системи внутрішнього контролю та її відсутності.

мале підприємство, внутрішній контроль, система бухгалтерського обліку, документообіг, якість, тестування та оцінка.

JEL classification: М210; М420; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-6-269-194-208

УДК: 657.633:005.71_022.51

1. Бондар М. І. Аудит в АПК : навч. посіб. Київ : КНЕУ, 2003. 188 с.
  2. Бурцев В. В. Основные направления совершенствования внутреннего контроля в организации. Аудиторские ведомости. 2012. № 10. С. 42–47.
  3. Дікань Л. В., Шульга Н. М. Внутрішньогосподарський контроль : конспект лекцій. Харків : ХНЕУ, 2009. 60 с.
  4. Контроль та аналіз діяльності суб’єктів господарювання в умовах її диверсифікації: теорія, методологія, організація : монографія / М. Д. Корінько. Київ, 2007. 429 с.
  5. Максімова В. Ф. Контроль і ревізія : навч. посіб. Одеса : Одеський держ. економічний ун-т, 2003. 334 с.
  6. Мельник М. В., Пантелеев А. С., Звездин А. Л. Ревизия и контроль : учеб. Москва : Кнорус, 2011. 640 с.