Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 1, 139-155

Особливості інноваційного розвитку економіки України: регіональний аспект

Чумак Олена
старший викладач, кафедра економічної теорії та підприємництва, Запорізький національний технічний університет, e-mail:

Федорченко Ольга

Чумак Олена, Федорченко Ольга. Особливості інноваційного розвитку економіки України: регіональний аспект / О. Чумак, О. Федорченко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 1(221). – С. 139-155.

Стаття присвячена аналізу особливостей інноваційного розвитку регіонів в сучасних умовах, проблемам і шляхам оптимізації на інноваційній основі структурної організації регіональних промислових комплексів в Україні, дослідженню проблем раціонального та ефективного використання існуючого науково-технічного, ресурсного та інноваційного потенціалу кожного регіону, зокрема Запорізької області, для підвищення конкурентоспроможності вітчизняної економіки. В роботі показано роль кластерного підходу у забезпеченні прискореного розвитку економіки України на основі інноваційних регіональних кластерів; визначено основні організаційно-економічні заходи щодо регіональних структурних змін в національній економіці в умовах переведення її на інноваційну модель розвитку; запропоновані шляхи удосконалення державної та регіональної політики регулювання інноваційної діяльності, розвитку інноваційного бізнесу на рівні регіонів через підтримку наукомістких виробництв в країні.

науково-технічний, ресурсний та інноваційний потенціал регіонів; інноваційна діяльність; державна та регіональна інноваційна політика, промисловий комплекс України, структурні зміни, інноваційна модель економічного розвитку, науково-інвестиційна діяльність, інноваційний кластер, кластерний підхід

JEL classification: Е00

УДК: 330.341.1:332 (477)

1. Соціально-економічне становище регіонів [Електронний ресурс] – Режим доступу http://ukrstat.gov.ua – Офіційний веб-сайт Державної служби статистики - Дата доступу: 09.02.2015.
  2. Рудь Н. Інноваційні кластерні структури: аналіз передумов формування та розвитку / Н. Рудь, О. Марчук // Економіст. – №9. – вересень – 2014. – С.28-31.
  3. Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів / Авт.- упоряд.: Г.О. Андрощук, І.Б. Жиляєв, Б.Г. Чижевський, М.М. Шевченко. – К.: Парламентське вид-во, 2009. – 632с.
  4. Геселева Н.В. Механізм модернізації і технологічного розвитку економіки України. / Н.В. Геселева // Актуальні проблеми економіки №11 (125) – 2011. – С.64-72
  5. Сухоруков А.І. Удосконалення організаційних структур в економіці України / А.І. Сухоруков, Т.П. Крупельницька // // Актуальні проблеми економіки – №11 (125) – 2011. – С.87-97.
  6. Петровська І.П. Інструменти державного регулювання інноваційною діяльністю України / І.П. Петровська // Формування ринкових відносин в Україні. – №5. – 2013. – С. 58-62
  7. Фролова Г.І. Перспективи інвестиційно-інноваційних процесів в системі регіонального розвитку. / Г.І. Фролова // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу - № 3 (15). – 2011. – С.110-114.
  8. Тищенко О.П. Кластерний підхід до управління регіональним економічним розвитком і перспективи його впровадження в Україні. / О.П. Тищенко // Бізесінформ. – №2. – 2013. – С.25-30.
  9. Кластери в системі підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування: довідник [Текст] / В.В. Толкованов, М.В. Канавець, Р.Ю. Савонюк, М.В. Сидоров ; під ред. В.В. Толкованова. – Київ – Сімферополь, 2012. – 248 с.
  10. Соколенко С. И. Перспективы повышения конкурентоспособности экономики Запорожской области на основе кластеров / С.И. Соколенко, В.И. Шамилов - [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://www.Ucluster.org/sokolenko-perspektivy-povyshenia-konkurentosposobnosti-ekonomiki-zaporozhskoy-oblasti-na-osnove-klastorov