Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 1, 189-199

Сучасні підходи до сутності мультикультуралізму як прояву доби глобалізації

Румянцева Анжеліка
кандидатісторичних наук, доцент кафедри філософії, історії та політології, Одеський національний економічний університет, e-mail:

Румянцева Анжеліка. Сучасні підходи до сутності мультикультуралізму як прояву доби глобалізації / А. Румянцева // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 1(221). – С. 189-199.

Розглядається мультикультуралізм як предмет міждисциплінарного аналізу в більшості соціальних наук, які займаються питанням природи сучасних суспільств, методами впливу на динаміку соціально-політичного розвитку та ін. Зазначається, що значний ступінь дискусійності навколо проблем культурного розвитку, соціальної рівності, політичної доцільності, економічної раціональності не дозволяє сформулювати універсальне визначення мультикультуралізму. Мультикультуралізм трактується як форма теоретичної концептуалізації зростання культурного плюралізму сучасних спільнот, як проблема комунікації, як напрям розвитку соціально-політичної теорії.

глобалізація, мультикультуралізм, полікультурність, політичний розвиток, політична культура

JEL classification: R400

1. Бреттелл К. Теория миграций / Кэролайн Б. Бреттелл, Джеймс Ф. Холлифилд // Методология и методы изучения миграционных процессов / [Под ред. Ж. Зайончковской, И. Молодиковой, В. Мукомеля] – Центр миграционных исследований – М., 2007 – 370 с. – С. 33-71.
  2. Буррио Н. Глобализация и аппроприация [Електронний ресурс] / Николя Буррио // Художественный журнал. – 2004. – № 4 (56). – Режим доступа : http://xz.gif.ru/numbers/56/4/
  3. Дзюба І. Глобалізація і майбутнє культури / Іван Дзюба // Слово і Час. 2008. – № 9 – С. 23–30.
  4. Дробижева Л. М. Методологические проблемы этносоциологических исследований / Л. М. Дробижева // Социологический журнал. – 2006. – № 3/4. – С. 89–101.
  5. Козлик И. В. Мультикультурализм и методологические проблемы литературоведения / И. В. Козлик // Вестник Томского государственного университета – 2009. – № 2 (6). – С. 41-58.
  6. Олива А. Б. Искусство на исходе второго тысячелетия [Пер. с итал. Г. Курьеровой] / Аккиле Бонита Олива – М. : «ХЖ», 2003. – 218 с.
  7. Паин Э. Мирное сосуществование XXI века. Закат вульгарного мультикультурализма как возрождение культуры модерна / Эмиль Абрамович Паин // Россия в глобальной политике – 2001. – №2 (19 апреля). – С. 8-23.
  8. Робертс Дж. Крах модернизации: глобализация и культура [Електронний ресурс] / Джон Робертс // Художественній журнал. – 2004. – № 4 (56). – Режим доступу : http://xz.gif.ru/numbers/56/3/
  9. Цатурян С. А. Мультикультурализм в США и Европе: политтехнологии в действии / С. А. Цатурян, Г. Ю. Филимонов // Политика и общество. – 2012. – № 2. – С. 62-71.
  10. Boas F. Race and Democratic Society ; [Published by J. J. Augustin] / Franz Boas. – New York, 1946 – 219 p.
  11. Hall S. Cultural Revolutions / Stuart Hall // British political and cultural magazine «New Statesman». – 1997. – 5 December. – P. 14-28.