Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 3, 41-51

Еволюція фінансового капіталу іпроблема финансіалізації

Вязмікіна Ірина
аспірантка, кафедра загальної економічної теорії, Одеський національний економічний університет, e-mail:marion@ukr.net

Вязмікіна Ірина. Еволюція фінансового капіталу іпроблема финансіалізації. / І. Вязмікіна // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 3(223). – С. 41-51.

У даній статті автор реактуалізує поняття фінансового капіталу, яке було запроваджене Гільфердингом, доводить, що запровадив деякі припущення, це понятя залишається актуальним і сьогодні. Еволюція відношень фінансового капіталу на протязі минулого століття привела до появи глоабльного фінансового капіталу – як найбільш іррациональної форми капіталу, відмінною рисою якого стала фінансіалізация - як об’єктивно склавшийся процес збільшення долі і значення фінансової складової, її домінування у господарській діяльності. Процес фінансіалізації багаторівневий, який більш конкретно можна виразити у зміщенні акценту діяльності підприємств реального сектору, перетворюючи їх на ігроків фінансового ринку.

фінансовий капітал, фінансіалізація, фінансовий сектора, неолібералізм, монетаризм, глоабальна економіка, глобалізація, банківскій капітал, промисловий капітал.

JEL classification: G39

УДК: 330.14.012

1. Гильфердинг Р. Финансовый капитал. Исследование новейшей фазы в развитии капитализма. – М., 1959.
  2. Ленин В. Собрание сочинений. Т.27.
  3. Маркс. К. Капитал т. III, гл. 21.
  4. Осипов Ю.М. Финансовая экономика как высшая форма бытия экономики // Экономическая теория на пороге XXI века – 4; Финансовая экономика. М.: Юристъ, 2000.
  5. Sweezy, P. 1968. The Theory of Capitalist Development: Principles of Marxian Political Economy, New York and London, Monthly Review Press
  6. Orghangazi, O. 2008. Financialization and the US Economy, Cheltenham, Edward Elgar,
  7. Pinto N. P. A. 1998. Finance Capital Revised, pp 216-32, in Bellofiore, R. (ed.), Marxian Economics: A Reappraisal, Essays on Volume III of Capital, vol. I, London, Macmillan Press,
  8. Hoca B. 2012. A suggestion for a new definition of the concept of finance capital using Marx’s notion of ‘capital as commodity’, Cambridge Journal of Economics 2012, 36, 419–434