Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 5, 25-40

Методологічні засади стратегічного аудиту персоналу підприємства

Гільорме Тетяна
кандидат економічних наук, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, e-mail:gillyorme@i.ua

Жежеленко Олена
магістрант, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, e-mail:gillyorme@i.ua

Гільорме Тетяна, Жежеленко Олена. Методологічні засади стратегічного аудиту персоналу підприємства. / Т. Гільорме, О. Жежеленко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 5(225). – С. 25-40.

Одним із видів здійснення управлінського аудиту є аудит персоналу. Його сутність зводиться до запровадження діагностики персоналу підприємства. Але вузько-методологічне розуміння аудиту даного об’єкту обмежує його технологічні можливості. Доцільність запровадження підходу до розуміння стратегічного аудиту персоналу як методологічного забезпечення комплексного управлінського внутрішнього стандарту у сучасних умовах суспільно-політичного та економічного розвитку є найбільш виправданою. Аудит персоналу має носити багатофункціональний характер і поширюватись на всі предметні сфери діяльності персоналу на підприємстві, він має бути універсальним засобом здійснення контролю його результативності. При цьому поглибленого теоретичного обґрунтування потребує залежність процесу проведення аудиту персоналу в залежності від фази кар’єрного циклу, що дозволить дослідити особливості адаптації та розвитку персоналу як головних чинників кар’єрного зростання працівника. Основним технологічним прийомом здійснення аудиту персоналу на підприємствах є діагностування його діяльності. Виокремлено основні структурні елементи реалізації діагностування, за допомогою яких і здійснюється аудит персоналу (моніторинг, аналіз, оцінка, перевірка, експертиза документації з управління персоналом, ревізія кадрового діловодства, запровадження).

аудит персоналу, управлінський аудит, фази кар’єрного циклу, розвиток, адаптація, ефективність.

JEL classification: M42

УДК: 657.471.12:331.214.72

1. Фриман Є.В. Організаційні засади аудиту персоналу при прийнятті кадрових рішень на підприємстві / Є.В. Фриман Є.В. // Проблеми економіки. – 2012. – № 3. – С. 151-154.
  2. Рачинський А.П. Аудит персоналу як технологія забезпечення ефективності системи управління персоналом органів влади: навч.-метод. матеріали / А.П. Рачинський; уклад. Н.А. Коняшина. К., НАДУ. – 2013. –36 с.
  3. Селина А. И. Совершенствование системы управления персоналом посредством аудита управления персоналом / А. И. Селина // Кадровик. Кадровый менеджмент. – 2007. – № 5. – С. 54-69.
  4. Кибанов А.Я. Формирование системы управления персоналом /А. Я. Кибанов, Д. К. Захаров. – М.: ГАУ, 2003. – 376 с.
  5. Пудич В. С. Управленческий аудит и аудит-менеджмент как особый род деятельности менеджера / В. С. Пудич // Менеджмент в России и за рубежом. – 2005. – № 2. – С. 70-94.
  6. Hofer C. W., SchendelD. 2008. Strategy Formulation: Analytical Concepts. St. Paul, MN.
  7. The menagers Guid Guidebook. - London, 2001.
  8. Levitt T. Expoit the product life cycle / T. Levitt // Harvard Business Review. – vol. 43. – November-December 1965. – pp. 81-84
  9. Гриценко С. Формування маркетингово-логістичного механізму функціонування ринку робочої сили / С. Гриценко, М. Калиниченко // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – Тернопіль: Економічна думка. – 2004. – №9. – С. 124-126.
  10. Публікації Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: ukrstat. оrg / uk / druk / katalog / kat u /publnauka u. Htm.