Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 12, 121-135

Сучасні підходи до визначення економічної безпеки підприємства

Кузнецова Інна
доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту організацій та зовнішньоекономічної дільності Одеського національного економічного університету, e-mail:inna.stream@mail.ru

Кюне Олена
викладач кафедри Інформаційних систем в економіці, Одеський національний економічний університет, e-mail:eyona@mail.ru

Кузнецова Інна, Кюне Олена. Сучасні підходи до визначення економічної безпеки підприємства. / І. Кузнецова, О. Кюне // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 12(232). – С. 121-135.

У статті досліджено існуючі підходи до визначення економічної безпеки підприємства. В ході дослідження виявлено та систематизовано найбільш ефективні підходи: захищеність від всіх можливих загроз, конкурентний, системний, ресурсно-функціональний, комплексний. Проведено детальний аналіз визначень у різних підходах та узагальнено їх спільні риси. Виокремлено істотні ознаки поняття економічна безпека підприємства в рамках ресурсно-функціонального підходу. За результатами критичного аналізу доведено доцільність використання комплексного підходу та необхідність удосконалення визначення поняття економічна безпека підприємства. Виокремлено істотні властивості економічної безпеки підприємства, а саме: захист від внутрішніх та зовнішніх загроз, здатність адаптуватися, захищеність ланцюга цінності, максимальне досягнення основних цілей функціонування підприємства. За результатами дослідження запропоновано нове визначення економічної безпеки підприємства.

економічна захищеність, економічна безпека підприємства, життєдіяльність підприємства, стійкість функціонування підприємства, адаптивність, ланцюг цінності.

JEL classification: М11

УДК: 330.342.3

1. Мацеха Д.С. Економічна безпека підприємства / Д.С. Мацеха // Вісник соціально-економічних досліджень. - 2013.  Вип.1(48). – С. 128-133.
  2. Минаев Г.А. Безопасность организации / Г.А. Минаев. – К.: КНТ. – 2009. – 440 с.
  3. Шлыков В. В. Комплексное обеспечение экономической безопасности предприятия / В. В. Шлыков – СПб : "Алетейя".– 1999. – 138 с.
  4. Бендиков М.А. Экономическая безопасность промышленного предприятия в условиях кризисного развития / М.А. Бендиков // Менеджмент в России и за рубежом. − 2000. - № 2.− С. 17−29.
  5. Самаль С.А. Устойчивое развитие предприятия и экономическая безопасность государства / С.А. Самаль, Л.С. Самаль // Механізм регулювання економіки.  2012.  №3.  С.92-99
  6. Коваленко М.А. Економічна безпека корпоративного підприємства / М.А. Коваленко, І.І. Нагорна, Н.В. Радванська Н.В.; під заг. ред. М.А. коваленка. – Херсон: Олді-плюс, 2009. – 404 с.
  7. Шуміло О. С. Особливості наукових підходів до визначення поняття «економічна безпека підприємства»/ О.С. Шуміло // Проблеми економіки – 2014 - № 4 – С. 339-344
  8. Грунин О. А. Экономическая безопасность организации : [учеб. пособие] / О. А. Грунин, С. О. Грунин. – СПб.: Питер.– 2002. – 160 с.
  9. Донець Л.І. Економічна безпека підприємства / Л.І. Донець, Н.В. Ващенко. – К.: Центр учбової літератури. – 2008. – 240 с.
  10. Зеркалов Д. В. Экономическая безопасность: Монография.– К. : Основа.– 2011. – 586 с.
  11. Іванюта Т.М. Економічна безпека підприємства / Т.М. Іванюта, А.О. Заїнчковський. – К.: Центр учбової літератури.– 2009. – 256 с.
  12. Ильяшенко С.Н. Составляющие экономической безопасности предприятия и подходы к их оценке / С.Н. Ильяшенко // Актуальні проблеми економіки.– 2003. - № 3 (21). - С. 12-19.
  13. Левків Г.Я. Психологічні чинники економічної безпеки підприємств АПК / Г.Я. Левків, Б.Б. Батюк // Вісник Хмельницького національного університету: Зб. наук. пр. – Хмельницький.– 2011.  Т.3, № 5. – С. 97-99.
  14. Цигилик И. И., Паневник Т. М. Экономическая безопасность предприятия в системе внутреннего экономического механизма // Экономика.– 2007.– № 8.– С. 3 – 5.
  15. Локтионова Ю. А. Механизм Идентификации состояний экономической безопасности предприятия. Журнал Социально-экономические явления и процессы. Выпуск № 5(051). – 2013. – С. 129 – 133.
  16. Попович П. Економічна безпека підприємства на сучасному етапі розвитку економіки України / П. Попович // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2002. – Випуск 2. – С. 93-96
  17. Колпаков П.А. Система экономической безопасности фирмы // Экономика и менеджмент инновационных технологий. – 2013. – №1 [Электронный ресурс]. – Режим доступу: http://ekonomika.snauka.ru/2013/01/1567
  18. Пономарев В.П. Эволюция понятия экономической безопасности предприятия / В.П. Пономарьов, О.М. Ляшенко // Наукові праці Донецького державного технічного університету. – 2002. - № 47. – С. 16-17.