Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 7, 16-31

Економічний капітал банку та методи його агрегації

Андрусів Сергій
Доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної кібернетики та інноватики Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, e-mail:b_kyshakevych@ukr.net

Лучаківський Андрій
аспірант Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, e-mail:happyandrew@bk.ru

Андрусів С. Економічний капітал банку та методи його агрегації / С. Андрусів // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 7(239). – С. 16-31.

У статті зроблено порівняльну характеристику концепцій економічного та регулятивного капіталів банку. Проаналізовано методи агрегації економічного капіталу банку та розглянуто підходи до оцінювання ефекту від агрегування ризику. Показано, що економічний капітал враховує значно більший спектр ризиків ніж регулятивний та може слугувати важливим індикатором фінансової стійкості банку. У статті підкреслюється, що для агрегації економічного капіталу на практиці найчастіше використовують методи варіацій-коваріацій та копул. Відзначено, що агрегація на основі копул з однієї сторони дозволяє врахувати нелінійність, проте побудова спільних розподілів та оцінка точності параметризації у випадку копул є дуже складними задачами. Показано, що для того, щоб мати можливість скористатись методом варіацій-коваріацій необхідно прийняти припущення, що випадковий вектор втрат є багатовимірним нормально розподіленим, що нівелює різницю між короткими та довгими відкритими позиціями банку.

агрегація ризику, економічний капітал, фінансова стійкість, регулятивний капітал, методи агрегації, ефект агрегації.

JEL classification: R400

УДК: 330.4:336.71

1. Кишакевич, Б.Ю. Проблема вибору мір ризику в контексті світової фінансової кризи / Б.Ю. Кишакевич // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України: Збірник науково – технічних праць. – Львів: НЛТУ України. – 2010. – Вип. 20.2. – С. 178 – 186.
  2. Кишакевич, Б.Ю. Моделювання та оптимізація кредитних ризиків банку: монографія / Б.Ю. Кишакевич // Дрогобич: Коло, 2011. – 412 с.
  3. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123591
  4. Elizaldea A. Economic and Regulatory Capital in Banking: What is the Difference?/ A. Elizaldea, E. Rafael Repullo Abel // International Journal of Central Banking. − Vol. 3. − №. 3 − 2007. - P. 87−117.
  5. Dietsch Michel. How different is the regulatory capital from the economic capital:the case of business loans portfolios held by the major banking groups in France/ Michel Dietsch, Henri Fraisse // Secretariat general de l’autorite de controle prudentiel direction des etudes.− February 2013.− 36 p.
  6. Giese G. Economic capital versus regulatory capital – a market benchmark / Guido Giese // May 2003. − Risk. – Basel. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.risk.net/data/basel/pdf/basel_risk_0503_modelling.pdf
  7. Shaw R.A. Measurement and modelling of dependencies in economic capital / R.A. Shaw, A.D. Smith and G.S. Spivak // A discussion paper /Institute of Actuaries/ 10 May, 2010.− 123 p. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.actuaries.org.uk/sites/default/files/documents/pdf/sm20100510.pdf
  8. Dhaene, J. The concept of comonotonicity in actuarial science and finance: theory / Dhaene, J.; Denuit, M.; Goovaerts, M.J.; Kaas, R.; Vyncke, D. // Insurance: Mathematics & Economics 31, 2002.− pp. 3-33.