Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 3, 177-189

Кон'юктура ринку олійно-жирової промисловості України

Чубік Олег
Одеський національний економічний університет, e-mail:olegodesssaaaa@gmail.com

Чубік О. Кон'юктура ринку олійно-жирової промисловості України / О. Чубік // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 3(255). – С. 177-189.

Олійно-жирова промисловість України – одна з провідних галузей харчової промисловості, яка є структурним підкомплексом АПК і являє собою досить економічно розвинену, сформовану, постійно функціонуючу систему. Олійно-жирова промисловість України показує високі темпи зростання виробництва, споживання і посідає одну з лідируючих позицій в експорті. З огляду на експортну спрямованість галузі актуальним є дослідження наслідків і перспектив розвитку ринку олійних культур в умовах глобалізації. Олійні культури є джерелом одержання цінної продукції продовольчого і технічного призначення. Частка прибутку від їх реалізації у прибутку від реалізації сільськогосподарської продукції постійно збільшується. Саме тому потенціал олійних культур суттєво впливає на прибутковість і конкурентоспроможність аграрного сектора країни. Розглянуто теоретичні та методичні засади формування пропозиції на агропродовольчому ринку, його основні функції, умови ефективного функціонування та критерії, які характеризують структуру ринку. Проаналізовано сучасний стан та тенденції розвитку світового і вітчизняного ринків продукції олійних культур та чинників, що на них впливають. висвітлено питання оптимізації природно-економічного потенціалу вирощування олійних культур, наведено стратегічні напрями підвищення ефективності виробництва продукції олійних культур за обмеженого фінансово-кредитного забезпечення.

олія, ринок, олійно-жирова промисловість, агропромисловий комплекс, соняшник, експорт, соя, кредит.

JEL classification: O 016

1. Характеристика олійно-жирового комплексу України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.geograf.com.ua/geoinfocentre/20-human-geography-ukraine-world/275-harakterystyka-oliynozhyrovogo-kompleksu-ukrainy
  2. Таршин С. І. Державне регулювання розвитку олійного виробництва // Вісник НАДУ. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – № 3.
  3. Таршин С. І. Інноваційно-інвестиційна політика розвитку олійного виробництва // Держава та ре- гіони. Серія: Державне управління. – 2004. – № 1.
  4. Драган І. В. Розвиток інноваційної діяльності підприємств олійно-жирового підкомплeксу АПК: Автореф. дис. канд. економ. наук. – Житомир. – 2014.
  5. Денисенков Д. Реальный порог вхождения в отрасль за последние пять лет увеличился в 2,5—3 раза, — считает Юрий Давыдов, председатель правления, директор ПАО «Креатив Групп» [Електронний ресурс] // Бизнес. — 2014. — № 14. — Режим доступу : http://www.business.ua/articles/business_people/67199/?mp=2.
  6. Денисенко Л. С. Варіативна оцінка ефективності функціонування ринку сої / Л. С. Денисенко // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України: наук. зб. – 2015. – № 1 – 2 (72) – С. 137
  7. Галушко В. П. Варіативна оцінка ефективності виробництва насіння соняшнику в умовах нестабільного ринку / В. П. Галушко, Л. С. Денисенко // Моніторинг біржового ринку. – 2014. – № 3 (22). – С. 261