Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 8, 32-44

Конкурентні переваги підприємств ІТ-сектору

Варданян Аїда
магістрант, Одеський національний економічний університет, e-mail:vardanyanaida97@gmail.com

Маркітан Олександр
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:markitanas@ukr.net

Варданян Аїда, Маркітан Олександр. Конкурентні переваги підприємств ІТ-сектору. / А. Варданян, О. Маркітан // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 8(260). – С. 32-44.

В сучасному світі конкуренція на всіх рівнях є основною умовою, за якою працює ринковий механізм. Вона забезпечує розмаїтість асортименту, високу якість товарів та послуг, стабільне зростання економіки, а також сприяє розвитку інноваційних галузей, в тому числі сфери інформаційних технологій. Саме орієнтація на ІТ – сектор забезпечує економічне зростання майже всіх розвинених країн і деяких країн, що розвиваються. Враховуючи глобальний характер продукції ІТ – сектору, при наявності стійких конкурентних переваг він може також стати однією із провідних галузей економіки України. Незважаючи на швидкі темпи зростання, український IT-ринок у світовому масштабі залишається невеликим і складає близько 1% від загальносвітового показника. При цьому його зростання відбувається в першу чергу не за рахунок збільшення частки України, а за рахунок зростання загального обсягу світового ринку. В Україні в ІТ – секторі намагаються функціонувати безліч розробників та посередників. Це можна пояснити дуже високим рівнем прибутковості в галузі, а також постійною наявністю «блакитних океанів». Велика динамічність ринкових процесів в ІТ – секторі змушує операторів ринку постійно інвестувати кошти в нові наукові дослідження і розробки, систематично здійснювати аналіз ринку та приділяти підвищену увагу діяльності конкурентів. Проте є низка чинників, що негативно впливають на конкурентний стан вітчизняного ІТ- сектору. Зокрема, тільки за останні 5 років з України виїхали працювати за кордон більш ніж 10 тис. фахівців в сфері IT, деякі з них й перевезли власний бізнес. Основною причиною цього правова незахищеність ІТ - бізнесу від тиску з боку органів державної влади. Означена ситуація відлякує також іноземних інвесторів, які все частіше вкладають гроші у вітчизняні розробки лише за умови переїзду закордон проектної команди. Ще одна проблема – відсутність стратегії розвитку галузі та програми освіти, яка б відповідала сучасним запитам ринку.

конкуренція, конкурентоспроможність, конкуренті переваги, інформаційні технології, попит та пропозиція, інновації.

JEL classification: D410

УДК: 334.716:005.57

1. Конкурентоспроможність підприємства : оцінка рівня та напрями підвищення : [монографія / за заг. Ред. О. Г. Янкового]. – Одеса : Атлант, 2013. – 470 с.
  2. Портер М. Конкурентная стратегия: Методика анализа отраслей и конкурентов/ М. Портер. – Пер. с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2015. — 454 с.
  3. Фатхутдінов Р.А. Управление конкуренто-способностью организации М: Изд-во Эксмо, 2015, 544 с.
  4. Феліксова Л.Ю. Формування міжнародної конкурентоспроможності ІТ – сектору України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy. nayka.com.ua/?op=1&z=4997
  5. Ходакевич Б.О. Перспективи розвитку національного ІТ – сектору [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.in.ua/pdf/8_2015/29.pdf
  6. Карпов В.А. Аналіз підприємницьких проектів: навчальний посібник / Горбаченко С.А., Карпов В.А. – О: ОНЕУ ротапринт, 2013. – 241 с.
  7. Більовська О.А. Конкурентоздатність ІТ-галузі та ІТ-аутсорсингу в Україні: шляхи оптимізованого управління [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy. nayka.com.ua/?op=1&z=4161