Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 9, 116-129

Сутність і класифікація фінансових ризиків і методи їх оцінки

Набієв Махайад Анвар огли
дисертант Університету «Азербайджан» (Республіка Азербайджан), e-mail:matlabm@yandex.ru

Набієв Махайад Анвар огли. Сутність і класифікація фінансових ризиків і методи їх оцінки. / М. Набієв // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 9(261). – С. 116-129.

Стаття присвячена деяким питанням дослідження фінансового ризику, який забезпечує безпеку будь-якої комерційної фірми, її елементів, операцій і угод. Відзначається, що ці заходи спрямовані на запобігання подій, які загрожують фірмі, власності, інфраструктурі, зменшуючи їх ймовірність і зводять до мінімуму несприятливі наслідки. Автор, підкреслюючи подібну поведінка фірм, зазначає, що фінансові ризики є для них невід'ємною частиною підприємницької діяльності. Також автор підкреслює, що ризик втрати платоспроможності фірми характеризується порушенням балансу між рухом позитивних і негативних грошових потоків фірми в результаті зниження рівня ліквідності поточних активів. Звертає увагу на те, що згідно з фінансовими результатами, ризик втрати платоспроможності є однією з найнебезпечніших ситуацій для фірми. Таким чином, автор зазначає, що платоспроможність характеризує поточний стан активів, пасивів, зобов'язань, доходів, витрат і рахунків фірми. Оцінюючи платоспроможності фірми, автор звертає увагу на те, що на визначенні постійних факторів і аналізі поточного й майбутнього фінансового становища як в економіці, так і в фірмі повинна прогнозуватися платоспроможність, проведена на аналізі процесів, що відбуваються з орієнтацією на майбутнє. Автор, аналізуючи платоспроможність фірми, спробував охарактеризувати здатність виконання поточних грошових зобов'язань перед кредиторами з моменту початку виконання і виконання протягом одного місяця зобов'язань по сплаті обов'язкових платежів. В такому випадку, акцент зроблений на деякі аспекти інвестиційних ризиків. Оскільки всі типи інвестиційних ризиків пов'язані з можливістю втрати капіталу фірми, доведено, що вони входять до найбільш вразливої групи фінансових ризиків. Відзначається той факт, що цей тип ризику зазвичай характеризує ймовірність фінансових втрат в процесі інвестування компанії, відповідно до видів їх інвестиційної діяльності. Підкреслюється існування двох типів інвестиційного ризику – ризик реальних інвестицій і ризик фінансових інвестицій. Звертається увага на те, що для ефективної діяльності фірми, керівник повинен своєчасно виявляти і оцінювати ризики, а також вживати ефективних заходів з їх мінімізації.

фінансові ризики, види фінансових ризиків, аналіз фінансових ризиків, методи оцінки фінансових ризиків, інвестиційні ризики, мінімізація.

JEL classification: R400

1. Теплякова Е. В. Финансовые риски: сущность, классификация и методы их оценки // Молодой ученый. – 2016. – №8. – С. 673-676. – URL https://moluch.ru/archive/112/28377/.
  2. Финансовый менеджмент: теория и практика: Учебник / под ред. Е. С. Стояновой. – 6-е изд. – М.: Изд-во «Перспектива», 2011. – 656 с.
  3. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов / под ред. акад. Г. Б. Поляка. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2012. – 527 с.
  4. Балджи М.Д. Економічний ризик та методи його вимірювання: навч. посіб. – Харьків: Промарт, 2015. – 300 с.
  5. Baldzhy M. D. Economic risks management in projects of development and environmental & economic security [Online] // Economic Processes Management: International Scientific EJournal. 2017. – № 2. – URL http://epm.fem.sumdu.edu.ua/download/2017_2/epm2017_2_7.pdf