Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 9, 194-208

Досвід США при формуванні соціальних складових політики сталого розвитку

Тарасенко Денис
кандидат державного управління, доцент, Донецький державний університет управління (Маріуполь), e-mail:tarasenkodenis81@gmail.com

Тарасенко Денис. Досвід США при формуванні соціальних складових політики сталого розвитку. / Д. Тарасенко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 9(261). – С. 194-208.

Актуальність вивчення досвіду використання зарубіжними країнами різноманітних інструментів для впровадження концепції сталого розвитку зумовлена тим, що ця концепція сьогодні є провідною при формуванні соціально-економічного курсу України. У статті проаналізовано позитивні результати формування соціальних складових політики сталого розвитку Сполучених Штатів Америки з точки зору імплементації корисного досвіду в Україні. Простежено еволюцію економічної політики США – від ліберальної у 1980-х роках до протекціоністської у другому десятилітті нинішнього століття; визначено принципи екологічної політики цієї країни (рівновага витрат і прибутку в механізмі екологічного регулювання; здорова конкуренція суб’єктів екологічного бізнесу; екологічна відповідальність урядів штатів та муніципальних органів) та джерела її забезпечення; охарактеризовано ефективні інструменти американської системи соціального забезпечення та ринку праці, зокрема страхування та федеральні програми соціального захисту. Визначено, що прийняті в США методи та підходи до екологічної та соціальної проблематики для вітчизняного становлення політики сталого розвитку можуть бути корисними з позиції запровадження детально пропрацьованих інструментів екополітики й механізмів вирішення соціальних та економічних проблем на регіональному рівні. Адже США та Україна мають різні вихідні умови впровадження концепції сталого розвитку. Якщо теоретичною основою вирішення проблематики сталого розвитку для США є концепції позитивної держави соціального захисту й економікоцентричного підходу, за якими економічна міць держави створює фінансові передумови вирішення проблем соціального та природоохоронного характеру, то Україна з низьким економічним потенціалом лише наближається до запровадження принципів концепції базових потреб.

сталий розвиток, соціальні складові, економічна політика, соціальна політика, досвід США.

JEL classification: R400

УДК: 330.34.014.2

1. Zaninetti, Jean-Marc 2010. Sustainable Development in the USA. DOI:10.1002/9780470611982
  2. Blewitt J. Understanding Sustainable Development, Routledge, 2008. 304 p.
  3. Rogers Peter P., Jalal Kazi F., Boyd John A. An Introduction to Sustainable Development, Continuing Education Division, Harvard University, 2006, 404p
  4. Raggamby A., Rubik F. Sustainable Development, Evaluation and Policy-Making: Theory, Practise and Quality Assurance. Cheltenham: Edward Elgar Publishing, 2012. 336 p.
  5. Doern G.B. Canadian Energy Policy and the Struggle for Sustainable Development. Toronto: University of Toronto Press, 2005. 341 p.
  6. Adams, J. Q., and Pearlie Strother-Adams (2001). Dealing with Diversity. Chicago: Kendall/Hunt.
  7. World Economic Outlook Database. International Monetary Fund. September 2011.
  8. The Heritage Foundation, U.S.A. 2001
  9. Переход к устойчивому развитию: глобальный, региональный и локальный уровни. Зарубежный опыт и проблемы России. – М. : Изд-во КМК, 2002. – 444 с.
  10. Вахович І.М. Закордонний досвід становлення регіональної політики фінансового забезпечення сталого розвитку. Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. 2009. - Випуск 5. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://base.dnsgb.com.ua/files/journal/Aktualni-problemy-rozvytku-ekonomiky-regionu/2009_5_1/1.pdf
  11. Колєнов О.М. Особливості формування та реалізації державної екологічної політики. Державне управління та місцеве самоврядування. 2014. Вип. 1(120) [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.dridu.dp.ua/vidavnictvo/2014/2014_01(20)/19.pdf.
  12. Проведення аналізу стану реалізації регіональної екологічної політики: заключний звіт з науково-дослідної роботи. [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.menr.gov.ua
  13. Бечки М. Молодежь и помощь несовершеннолетним в США (общественные условия, учреждения и организации). – М., 1992. – 165 с.
  14. Пороховский А.А. Рыночное развитие и государство // США: экономика, политика, идеология. – 1997. – № 7. – С. 5-14.
  15. Хмель И.С., Горбик В.А., Социальная структура и социальная политика США, Великобритании, ФРГ, Франции, Канады. – К.: Наукова думка, 2009. – 403 с.
  16. Спікер П. Соціальна політика: теми та підходи. – К.: Фенікс, 2000. – 400 с.
  17. Семигіна Т. Соціальна політика у глобальному вимірі. – К.: Пульсари, 2003. – 252 с.