Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 10, 70-85

Стратегія управління фінансовою рівновагою підприємства

Гудзь Тетяна
кандидат економічних наук, доцент, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», e-mail:gtp9@ukr.net

Гудзь Тетяна. Стратегія управління фінансовою рівновагою підприємства. / Т. Гудзь // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 10(260). – С. 70-85

Предметом дослідження даної статті є теоретичні та практичні аспекти стратегічного управління фінансовою рівновагою підприємства. Мета статті полягає у визначенні альтернативних видів стратегій управління фінансовою рівновагою підприємства. Досягнення поставленої мети здійснено за допомогою таких методів дослідження: діалектичного підходу, індукції та дедукції, аналізу та синтезу, логічного підходу, інтегрального аналізу, аналізу тенденцій, графічного методу. Уточнено визначення понять «управління фінансовою рівновагою» та «стратегія управління фінансовою рівновагою». Визначено місце управління фінансовою рівновагою в системі менеджменту підприємства як складової фінансової безпеки. З’ясовано місце стратегії управління фінансовою рівновагою у складі стратегічного набору фінансової безпеки підприємства як її центральної ланки. Обґрунтовано роль стратегії управління фінансовою рівновагою підприємства, яка полягає у збалансуванні комплексу субстратегій фінансової безпеки: управління грошовими потоками, капіталом, фінансовими ризиками та антикризового менеджменту. Запропоновано здійснювати вибір виду стратегії управління фінансовою рівновагою залежно від її якісного змісту (надійна, вразлива, порушена). Класифіковано види стратегій управління фінансовою рівновагою підприємства. У розрізі видів стратегій управління фінансовою рівновагою підприємства визначена мета та політика її реалізації. Удосконалено теоретичні засади фінансового менеджменту в частині управління фінансовою безпекою підприємства шляхом консолідації його функцій у напрямі забезпечення фінансової рівноваги підприємства. Запропонований підхід до вибору виду стратегії управління фінансовою рівновагою підприємства реалізований на прикладі ПАТ «Азот». Практичне значення результатів наукового дослідження полягає у забезпеченні диференційованого підходу до стратегічного управління фінансовою рівновагою залежно від її стану та підпорядкуванні реалізації місії підприємства..

фінансова рівновага, фінансова безпека, фінансова криза, стратегія, управління, сталий розвиток.

JEL classification: L100; G320; C620

УДК: 005.21:658.15:33.053

1. Ансофф И. Стратегическое управление / И. Ансофф. – Москва: Экономика, 1989. – 285 с.
  2. Анташов В. Экономический советник менеджера / В. Анташов, Г. Уварова. – Минск: «Финансы, учет, аудит», 1996. – 315 с.
  3. Белолипецкий В. Г. Финансовое равновесие в условиях рыночной трансформации экономики России: дис. ... д-ра экон. наук: спец. 08.00.10 «Финансы, денежное обращение и кредит», 08.00.05 «Экономика и управление народным хозяйством» / Белолипецкий Василий Георигиевич; Московский государственный университет им. М. В. Ломоносова. – Москва, 2002. – 563 с.
  4. Бланк И. А. Финансовая стратегия предприятия / И. А. Бланк. – Киев: Эльга, Ника-Центр, 2004. – 720 с.
  5. Брігхем Є. Ф. Основи фінансового менеджменту / Є. Ф. Брігхем; пер з англ. – Київ: Молодь, 1997. – 1000 с.
  6. Гончаренко О. М. Формування механізму стійкого розвитку підприємства в умовах невизначеності економічного середовища: автореф. дис. … д-ра екон. наук: спец. 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами» / О. М. Гончаренко; Одеський національний економічний університет. – Одеса, 2014. – 45 с.
  7. Друкер П. Эффективное управление предприятием / Питер Друкер; пер. с англ. – Москва: ООО «И.Д. Вильямс», 2008. – 224 с.
  8. Кодекс України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року № 2543-VIII. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=63518
  9. Коласс Б. Управление финансовой деятельностью предприятия. Проблемы, концепции и методы / Б. Коласс; пер. с франц. под ред. проф. Я. В. Соколова. – Москва: ЮНИТИ, 1997. – 576 с.
  10. Унковская Т. Е. Финансовое равновесие предприятия: монография / Т. Е. Унковская. – Киев: Генеза, 1997. – 327 с.
  11. Фінансова звітність емітентів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.smida.gov.ua/