Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 10, 104-119

Корольков Владислав
кандидат економічних наук, доцент, Запорізький національний технічний університет, e-mail:vkorolkov@gmail.com

Березовська Олена
магістр, Запорізький національний технічний університет, e-mail:
berezovskaya.elena0106@gmail.com

Литвин Катерина
аспірант, Запорізький національний технічний університет, e-mail:
litvinkatevalent@gmail.com

Корольков Владислав, Березовська Олена, Литвин Катерина. Впровадження концепції безперервного вдосконалення як форма реалізації потенціалу знань людського капіталу. / В. Корольков, О. Березовська, К. Литвин // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 10(262). – С. 104-119.

Розглянуто сутність та філософію бережливого виробництва як основу успіхів компанії Toyota. Визначено роль концепції безперервного вдосконалення в діяльності промислового підприємства. Встановлено що впровадження передбачає глибоку і всебічну культурну трансформацію. Виконано аналіз ключових аспектів та інструментів безперервного вдосконалення, які отримали визнання багатьма компаніями різних галузей у багатьох країнах світу. Співробітники підприємства, працівники формують людський капітал, який є носієм знань, набутих через життя через освіту і кваліфікацію у вигляді компетенцій, набутих під час участі у виробничому процесі на підприємстві. Застосування знань – це інтелектуальна праця, продуктом якої є інтелектуальний капітал. Інтелектуальний капітал формує новий тип економіки, що базується на економіці знань. Тому важливим елементом реалізації є інклюзивне включення всіх працівників технологічного процесу до пошуку резервів. Це філософія системи кайдзен, яка полягає в подальшому вдосконаленні концепції бережливого виробництва. Відповідно до цієї філософії, основним джерелом оптимізації ідей є люди, які безпосередньо виконують роботу, тобто людський капітал. Активізація людського капіталу, умови та рішучість необхідні при реалізації будь-якої ідеї, а також використання засобів і методів пошуку нових ідей. Успіх реалізації залежить, з одного боку, від ступеня інклюзивного включення людського капіталу, а з іншого - від тезауруса знання людського капіталу, який включає в себе компетенції у вигляді знань і навичок. Для реалізації філософії кайдзен, перш за все, топ-менеджмент повинен принести до загальної інформації помірну і дуже чітку заяву про нову політику. Після цього вищому керівництву необхідно встановити терміни реалізації стратегії та очолити процес, застосовуючи процедури кайдзен на вашому рівні.

безперервне вдосконалення, lean production, стратегія, інструмент, конкурентна перевага, впровадження, людський капітал, знання.

JEL classification: J410

УДК: 658.7:001.895

1. Оно Т. Виробнича система Тойоти. Йдучи від масового виробництва: пер. з англ. - 3-е изд., Перераб. і доп. - М.: Інститут комплексних стратегічних досліджень, 2008. -208 с.
  2. Омельяненко Т.В. Ощадливе виробництво: концепція, інструменти, досвід: наук.-практ. видання / Т. В. Омельяненко, О. В. Щербина, Д. О. Барабась, А. В. Вакуленко. – К. : КНЕУ, 2009. – 157 с.
  3. Джордж М. Бережливое производство + шесть сигм: комбинируя качество шести сигм со скоростью бережливого производства : пер. с англ. – М. : Альпина Бизнес Букс, 2005. – 360 с.
  4. Имаи, М. Кайдзен. Ключ к успеху японских компаний: (пер. с англ. – 2-е изд.) – М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. – 274 с.
  5. Вумек Дж. П. Бережливое производство: Как избавиться от потерь и добиться процветания вашей компании / Дж. П. Вумек, Д. Т. Джонс; пер. с англ. - М.: Альпина Бизнес Букс, 2004. - 473 с.
  6. Хоббс, Д. П. Впровадження бережливого виробництва: практичний посібник з оптимізації бізнесу: пер. з англ. П. В. Гомолко. - Мінськ: Гревцов Паблишер, 2007. - 352 с.
  7. Лайкер, Дж. Тойота: 14 принципів менеджменту провідної компанії світу: пер. з англ. / Дж. Лайкер. - М.: Альпіна Бізнес Букс, 2005. - 402 с.
  8. Литвин К. В. Інтелектуальний капітал, як новий вид активів економіки, що заснована на знаннях // Науковий вісник Одеського національного економічного університету. - 2018. – №1 (253). – С. 108–130
  9. Офіційний сайт ПАТ «Запоріжсталь», [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.zaporizhstal.com
  10. Зубенко В.О., Григорян М.Л. Визначення особливостей впровадження концепції “ощадливе виробництво” на підприємствах залізничного транспорту. // Вісник економіки транспорту і промисловості.- 2015. - №49. - С.92-95
  11. Лисицин В.Д., Лисенко О. І., Вовк Ю. С. Роль “ощадливого виробництва” в діяльності підприємства. // Вісник НТУУ “КПІ”. – 2009. - №1. – С. 39-61