Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 210-230

Тарасенко Денис
кандидат економічних наук, доцент, Донецький державний університет управління (м. Маріуполь), e-mail:tarasenkodenis81@gmail.com

Тарасенко Денис. Моделювання еколого-економічних процесів для забезпечення ефективної політики сталого розвитку та зеленої модернізації. / Д. Тарасенко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 210-230.

Актуальність вивчення сучасних інструментів математичного моделювання еколого-економічних процесів визначається необхідністю пошуку оптимальних механізмів забезпечення сталого розвитку регіонів та стимулювання зеленої модернізації економіки України. Встановлено, що регіон є собою природно-соціально-економічною системою безприкладної складності, яка знаходиться під дією природних і економічних закономірностей, підпадає під вплив безлічі різнорідних випадкових факторів та об'єктивно схильна до високого рівня ризику втрати рівноважного стану. Основним завданням регіонального розвитку визначено знаходження балансу інтересів між потребами в розвитку на території регіону тих чи інших видів господарської діяльності, розвитку соціальних параметрів та необхідністю збереження навколишнього середовища. Найбільш ефективним засобом знаходження даного балансу визначено відповідний економіко-математичний інструментарій. При цьому необхідність реалізації такої взаємодії на умовах збалансованої підтримки функціонування національної економіки за відтворювальними, технологічними, діяльнісно-видовими та зовнішньоекономічними макроструктурними пропорціями обумовлює застосування балансового методу «витрати-випуск» та побудованих на його основі балансових моделей. Обґрунтовано використання інтегрованого еколого-економічного показника, який розраховується із застосуванням двох- або трьохфакторної функцій (з урахуванням економічних капіталовкладень, природоохоронних інвестицій та організаційно-структурних змін) та ілюструє взаємний вплив (взаємодію) економічних та екологічних інвестицій на рівні регіону. Показник має потенціал для використання в управлінській діяльності оскільки дає, зокрема, змогу визначити яким чином запланований економічний розвиток вплине на стан навколишнього середовища.

розвиток, моделювання, економіка, екологія, інвестиції, показник, взаємодія, екологізація.

JEL classification: С590; О100

УДК: 330.1:338.2

1. Преобразование нашего мира: Повестка дня в области устойчивого развития на период до 2030 года [електронний ресурс]. Режим доступу: https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N15/291/92/PDF/N1529192.pdf?OpenElement
  2. Сухоруков А. І. Моделювання та прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України: монографія / А. І. Сухоруков, Ю. М. Харазішвілі – К.: НІСД, 2012
  3. Schmalensee, Richard, and Robert N. Stavins. “The Design of Environmental Markets: What Have We Learned From Experience With Cap and Trade?” Oxford Review of Economic Policy 33, 4 (2017): Р. 572-588
  4. Ann P. Kinzig, Paul R. Ehrlich, Lee J. Alston, Kenneth Arrow, Scott Barrett Social Norms and Global Environmental Challenges: The Complex Interaction of Behaviors, Values, and Policy BioScience, Volume 63, Issue 3, 1 March 2013, Pages 164–175, https://doi.org/10.1525/bio.2013.63.3.5
  5. Леонтьев В.В., Форд. Д. Межотраслевой анализ влияния структуры экономики на окружающую среду // Экономика и математические методы. —1972. — Т. 8.
  6. Онищенко І.М. Агрегування моделей "витрати-випуск" для екологічно збалансованої: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.11. Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана" - К., 2013.
  7. Nahorski Z. A review of mathematical models in economic environmental problems / Z. Nahorski Z., H.F. Ravn // Annals of operations research, 2000. - № 97. - Р. 165-201
  8. Григорків В.С. – Моделювання економіки: навчальний посібник. – Чернівці: ЧНУ, 2009.
  9. Сталий розвиток промислового регіону: соціальні аспекти: моногр. / О.Ф. Новікова, О.І. Амоша, В.П. Антонюк та ін.; НАН України, Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2012.
  10. Ляшенко І. М., Онищенко А. М. Методологія математичного моделювання економіко-екологічної взаємодії в умовах реалізації Кіотського протоколу. // Економічна кібернетика. – 2011. – № 4-6(70-72) – С. 17-26
  11. Ляшенко І.М., Онищенко А.М. Прямі та двоїсті балансові моделі «витрати-випуск» // Економічна кібернетика.– 2009.– №1–2. – С. 14–18
  12. Моделирование социо-эколого-экономической системы региона / под ред. В. И. Гурмана,Е. В. Рюминой. − М. : Наука, 2003. − 175 с.
  13. Costanza R., Wainger L., Folke C., Mäler KG. (1993) Modeling Complex Ecological Economic Systems: Toward an Evolutionary, Dynamic Understanding of People and Nature. In: Ecosystem Management. Springer, New York, NY
  14. Daly H. Ecological Economics. Principles and applications / H. Daly, J. Farley. – Washington: Island Press, 2004. – 454 p.
  15. Петровська С.А. Моделювання сталого розвитку: процесні й еколого-економічні аспекти проблеми // Механізм регулювання економіки. — 2011. — № 2. — С. 159-166
  16. Структурні трансформації в економіці України: динаміка, суперечності та вплив на економічний розвиток: наукова доповідь / [Шинкарук Л.В., Бевз І.А., Барановська І.В. та ін.] ; за ред. чл.-кор. НАН України Л.В. Шинкарук; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». – К., 2015.
  17. Кваша Т.К., Паладченко О.Ф. Зелене зростання як модель інноваційного розвитку з урахуванням екологічних викликів // Наука та наукознавство. – 2014. - №2. – С.50-60