Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 84-97

Стан та перспективи розвитку галузі інформаційних технологій в Україні

Іжко Ігор
аспірант, Одеський національний економічний університет, e-mail:Ihor.izhko@gmail.com

Іжко Ігор. Стан та перспективи розвитку галузі інформаційних технологій в Україні. / І. Іжко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 84-97.

У статті досліджується стан розвитку галузі інформаційних технологій в Україні. Запропоновано визначення інформаційної технології та визначено вплив галузі на економічний розвиток держави. Відмічена тенденція до зміни вартості інформаційної технології. Проаналізовано вплив інформаційних технологій на бізнес та відмічена зміна світових лідерів. Представлені основні показники, які визначають зміни IT-сектору, зокрема темп зростання ринку, податкові надходження від сектору до державного бюджету, експорт IT-послуг та визначено частку IT-сектору у ВВП України. Виявлені перспективи зростання сектору інформаційних технологій. Визначені кількісні значення показників, що вимірюють результати зростання ІТ-сектору до 2020 року в розрізі кількості фахівців галузі, експорту IT-послуг, частки ринку, відсотка відрахувань до бюджету. Відмічена мала частка IT-ринку України у загальносвітовому показнику. Визначені проблеми, які негативно позначаються на розвитку сфери: падіння курсу гривні, частковий занепад внутрішнього ринку, зростання кількості працюючих на експорт спеціалістів, суттєва різниця в заробітних платах IT-фахівців, які працюють на український і зарубіжний ринки, військовий конфлікт на сході та мобілізація, відсутність стратегії розвитку галузі та програми освіти майбутніх фахівців. Надані пропозиції для забезпечення сталого розвитку українського IT-ринку: покращення ділового клімату, дотримання єдиної згуртованої політики щодо здійснення конкурентної боротьби, інформування потенціальних інвесторів про привабливість українського ІТ-ринку; розвиток ІТ-інфраструктури; розширення та покращення підготовки ІТ-спеціалістів. Основою для перетворення можливостей ІТ-галузі в конкурентоспроможний сегмент світового ринку, а також реалізації ІТ-потенціалу Україна визнана стабілізація економічної і політичної ситуації в країні та методологічно обґрунтоване інституційне регулювання ринку ІТ – послуг.

інформаційні технології, ІТ-галузь, ІТ-інфраструктура, ІТ-потенціал, проблеми, перспективи, діловий клімат.

JEL classification: L860

1. Шкраб’юк Н. В. Перспективи розвитку інформаційних технологій в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/17_AND_2010/Informatica/68784.doc.htm
  2. Гарасим П. М. Роль і місце інформаційних технологій у забезпеченні розвитку регіональної економіки / П. М. Гарасим, І. Б. Шевчук // Сталий розвиток економіки. Всеукраїнський науково-виробничий журнал. – 2013. – № 1. – С. 133–136
  3. Пікус А.Ю. Тенденції та перспективи галузі ІКТ в Україні. / А. Ю Пікус // Інвестиції: практика та досвід. – 2011. – № 11. – С. 57-60