Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 2, 114-128

Король Володимир
кандидат економічних наук, доцент, Івано-франківський навчально-науковий інститут менеджменту Тернопільського національного економічного університету, e-mail:King_stat@i.ua

Король Володимир. Особливості інформаційного забезпечення системи економічної безпеки підприємства. / В. Король // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 2(265). – С. 114-128.

У ході дослідження автором встановлено, що система забезпечення економічної безпеки підприємства ґрунтується на основі базових принципів: системності, автоматизації, розвитку, безперервнoстi, відкритості до взаємодії з іншими системами, масштабування, законності, та спеціальних принципів: поєднання гласнoстi та кoнфiденцiйнoсті, кoмпетенцiї, екoнoмнoстi, взаємoдiї, планoвoстi, адаптoванoстi, своєчасності та інших. Удосконалено теоретичні підходи до трактування сутності поняття «управління інформацією в системі забезпечення економічної безпеки підприємства», що визначається як цілеспрямований процес планування, організації, координації різних видів інформаційної діяльності та контролю за ними. Управління інформацією в системі забезпечення економічної безпеки підприємства визначається як цілеспрямований організуючий вплив суб’єкта управління на інформаційне забезпечення підприємства шляхом взаємопов’язаних процесів планування, організації, мотивації та контролінгу, які забезпечують економічну діяльність підприємства, з метою ефективного руху, обміну та розподілу інформації для забезпечення сукупності економічних відносин, пов’язаних із основною діяльністю, шляхом мінімізації впливу на нього внутрішніх і зовнішніх загроз та досягнення поставлених цілей. Складові управління інформацією у сучасних умовах господарювання є такими: функції управління; процес управління; структура управління; механізм управління; об’єкт управління; суб’єкт управління. Місце інформації у системі забезпечення економічної безпеки підприємства визначається значенням інформації, є невід’ємною частиною ведення бізнесу та необхідна для підтримання всіх аспектів забезпечення економічної безпеки підприємства; високоякісна інформація дуже важлива для успішного ведення економічної діяльності підприємства; управління інформацію є обов’язком менеджерів кожної структурної ланки підприємства.

інформаційне забезпечення, економічна безпека, елементи економічної безпеки, інформаційна безпека, інформаційна складова економічної безпеки.

JEL classification: D 830; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-2-265-114-128

УДК: 65.012.8

1. Закон України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.2003 р. №964-IV // Голос України. – 2003. – 22 лип. – С. 20-21
  2. Економічна безпека держави: оцінювання та стратегічні орієнтири забезпечення: монографія / О. В. Комеліна, С. В. Онищенко, А.В. Матковський, О. А. Пугач. – Полтава: ПолтНТУ, 2013. – 202 с.
  3. Варналій З.С., Онищенко С.В., Маслій О.А. Механізм попередження загроз економічній безпеці України // Економічний часопис - XXI. - 2016. - №159 (5-6). - С.20-24
  4. Абалкин Л. Экономическая безопасность России: угрозы и их отражение // Вопросы экономики. – 1994. – №12. – С. 4–13
  5. Пастернак-Таранушенко Г. Економічна безпека держави. Статистика процесу забезпечення: підручник для вузів. – К.: Кондор, 2002. – 303 с.
  6. Інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки підприємництва. Навчальний посібник. / Е. В. Чергенець, А. В. Зайцев, Є. В. Позднишев – К.: Видавець Позднишев, 2007. – 74 с.
  7. Берлач А. І. Інформаційна безпека бізнесу: Навч. посіб. – К.: Університет «Україна», 2007. – 280 с.