Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 2, 217-235

Уханова Інна
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:oneu.oda@ukr.net

Могилєвська Єлизавета
студентка, Одеський національний економічний університет, e-mail:oneu.oda@ukr.net

Уханова Інна, Могилєвська Єлизавета. Перспективи розвитку регіональної торгівлі послугами міжнародного транспорту за умов дії зони вільної торгівлі України та ЄС (на прикладі Одеського регіону). / І. Уханова, Є. Могилєвська // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № (265). – С. 217-235.

У статті проведено аналіз показників динаміки, товарної структури та географічної спрямованості зовнішньої торгівлі послугами міжнародного транспорту Одеського регіону. Розглянуто сучасний стан логістичної складової регіону та забезпечення діяльності міжнародного транспорту з виокремлення учасників логістичного процесу Одеського регіону, що забезпечують надання транспортних послуг для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Зроблено комплексний аналіз показників розвитку транспортної сфери та SWOT-аналіз чинників міжнародних транспортних послуг на рівні регіону, що дозволило виокремити слабкі, сильні сторони, можливості та загрози для вироблення стратегії подальшого розвитку транспортного сектору в умовах підвищення глобальної та регіональної конкуренції. Виокремлено питання розвитку транспортного сектору Одеського регіону за умов дії положень Зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом, яка окремо розглядає питання інтеграції та розвитку системи транспортного забезпечення вантажних перевезень та перевезень пасажирів всіма видами транспортного сполучення. Запропоновано певні організаційні заходи щодо розвитку регіональної торгівлі послугами міжнародного транспорту за умов дії зони вільної торгівлі між Україною та країнами ЄС. Акцентовано увагу на реформуванні системи державного управління галуззю транспортних перевезень вантажів та пасажирів, у тому числі експортних імпортних та транзитних. Виокремлено необхідність здійснити практичні кроки у напрямку удосконалення таких складових управління розвитком транспортного потенціалу регіону як тарифна політика, операційна діяльність та спрощення контролюючих процедур в портах та пунктах митного контролю. Викладено перспективи використання кластерної моделі розвитку з метою удосконалення послуг міжнародного транспорту.

послуги міжнародного транспорту, логістична сфера регіону, зовнішня торгівля послугами регіону, Одеський регіон, зона вільної торгівлі, євроінтеграційна стратегія.

JEL classification: F 100; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-2-265-217-235

УДК: 303.01:656.2

1. Антонюк К.В. Визначальні фактори розвитку сучасної міжнародної торгівлі послугами // Вісник київського національного університету ім.. Т.Г. Шевченка. Сер.: Економіка. – 2013. - №153. – С. 99-103
  2. Артамонова Н., Чернат А. Транспортно-логістична кластеризація як фактор забезпечення інноваційного розвитку регіонів України // Науковий вісник. – 2014. – №9. – С. С. 43–57
  3. Головне управляння статистики в Одеській області [Електонний ресурс]. - Режим доступу: http://www.od.ukrstat.gov.ua/
  4. Карась О.О., Бугаєвський Р.С. Застосування SWOT-аналізу при дослідженні ринку транспортних послуг // Збірник наукових праць Державного економіко-технологічного університету транспорту. Сер.: Економіка і управління. - 2013. - Вип. 23-24. - С. 30-37
  5. Костина К.В. Система регулювання торгівлі послугами на глобальному рівні // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2009. – №1. – С. 41-47
  6. Конвенція Організації Об'єднаних Націй про відповідальність операторів транспортних терміналів у міжнародній торгівлі / Комісія ООН по праву міжнародної торгівлі// – Нью-Йорк: Організація Об'єднаних Націй, 1994. - С. 652–660
  7. Клименко І. В. «Ризики європейського інтеграційного проекту: виклики та можливості для України». Аналітична доповідь [Електронний ресурс]. — Режим доступу до ресурсу: http://www.niss.gov.ua/articles/1003/
  8. Конвенція про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів / Конвенція ООн по праву міжнародного транспорту // . – Женева: Організація Об’єднаних Націй, 1956
  9. Конвенція про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_594
  10. Про автомобільний транспорт: Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2344-III // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 22. – С. 105
  11. Статистичні дані про обсяги зовнішньої торгівлі. Офіційний сайт Eurostats / [Електонний ресурс]. – Режим доступу: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/
  12. Угода про Асоціацію України – ЄС [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/kmu/control/uk/publish/article?art_id=246581344&cat_id=223223535
  13. Кваша С.М. Підписання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом: виклики і перспективи. Національна академія аграрних наук України. ННЦ «Інститут аграрної економіки» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: fem.sumdu.edu.ua/.../presentation_2014_last.p.
  14. Paul R. Krugman, Maurice Obstfeld, Marc J. Melitz. International Trade: Theory and Policy. Paul R. Krugman, Princeton University, Maurice Obstfeld, University of California, Marc J. Melitz, Harvard University. – 10th edition, USA. – 2015. – 338 p.