Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 3, 139-154

Інвестиційний клімат в Україні: стан та механізми регулювання

Ржепішевська Олена
студентка Одеського національного економічного університету, e-mail:elenaodessa1998@gmail.com

Балджи Марина
доктор економічних наук, професор, професор кафедри економіки, права та управління бізнесом, Одеський національний економічний університет, e-mail:baldgi@ukr.net

Ржепішевська О., Балджи М. Інвестиційний клімат в Україні: стан та механізми регулювання. / О. Ржепішевська, М. Балджи // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 3(266). – С. 139-154.

Досвід багатьох країн світу показує доцільність залучення інвестицій. Для України, як і для інших країн, існує ряд перешкод на шляху здійснення цього процесу. До них можна віднести: відсутність відповідного інвестиційного клімату в країні; недосконалість ринкового механізму економіки; нестабільність політичної ситуації; низький рівень ділової і професійної кваліфікації підприємців; недостатньо привабливі інвестиційні проекти і, разом з тим, брак зацікавлених партнерів. Крім того, на інтенсивність інвестицій діє податкова система; відсутність діючої системи страхування інвестицій; надмірна монополізація економіки, а також підвищений рівень інфляції. Також відзначається відсутність приватної власності на землю і не конвертованість гривні. Тому мета дослідження полягає у визначенні ролі інвестиційного клімату України у розвитку економіки України та регулювання інвестиційного клімату. Оцінка інвестиційного клімату ґрунтується на аналізі чинників, що визначають інвестиційний клімат сприяючих економічному зростанню, а аналіз факторів свідчить, що репутація України як складного місця для ведення як іноземного, так і українського бізнесу підтверджується. Необхідно змінити негативні фактори на позитивні. Для цього потрібні об'єднані зусилля науковців, фахівців та працівників усіх ієрархічних рівнів управління. Україна залишається привабливою для інвестицій, водночас вона не знаходиться осторонь світових процесів, є достатньо інтегрованою у світове господарство і порушення макростабільності на зовнішніх ринках має свій відголос в Україні. Не дивлячись на високі темпи зростання інвестиційних витрат, слід зазначити, що найбільш привабливими для вкладання коштів є види економічної діяльності, які не відносяться до високотехнологічних і не є основними чинниками інноваційного розвитку країни. Місцева влада вживає заходів щодо інформування потенційних iнвесторiв через iноземнi посольства та українські дипломатичні представництва за кордоном про iнвестицiйнi пропозицiї підприємств та органiзацiй своїх регiонiв. В результаті досліджень іноземних інвестицій в Україні економічний розвиток неможливий без стабілізації виробництва, створення умов для залучення прямих іноземних інвестицій. Потреба туристичної галузі в інвестиціях вимагає продуманої стратегії інвестиційної діяльності, яка повинна спрямовуватись на створення сприятливого інвестиційного клімату за допомогою комплексного використання інструментів інвестиційної політики та об’єднання інтересів держави та приватних інвесторів.

інвестиційний клімат, механізми регулювання, Україна, інвестиції, інвестиційно-привабливі галузі, механіз залучення інвестицій.

JEL classification: D920; L510; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-3-266-139-154

УДК: 336.02:338.24

1. Борщ Л.М. Інвестиції в Україні: Поняття, проблеми і перспективи: посібник / Л.М. Борщ – К.: Знання, 2014. – 18 с.
  2. Сорока Л.М. Економічна сутність інвестицій та теоретичні основи інвестування // Ефективна економіка – 2014. -№2. – С.1-4
  3. Дука А.П. Теорія та практика інвестиційної діяльності. Фактори формування інвестиційного клімату: Навчальний посібник. – К.: Каравела, 2014. – 450 с.
  4. У 2018 році капітальні інвестиції в Україні зросли майже на 40% [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://agropolit.com/news/8469-u-2018-rotsi-kapitalni-investitsiyi-v-ukrayini-zrosli-na-mayje-40
  5. Статистична інформація Державного служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
  6. Кондрашова М. Теоретичні основи формування державної інвестиційної політики на рівні регіону // Держава та регіони.– Серія: Державне управління.– 2016.– №2. – С. 118–121
  7. Індекси інвестиційної привабливості України за друге півріччя 2018 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://eba.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/Invest-Index-2nd-half-2018.pdf