Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 5, 216-233

Тенденції розвитку Європейського ринку готельних послуг

Шикіна Ольга
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:katzchen.gusyeva@gmail.com

Гончаренко Яніслава
кандидат економічних наук, викладач, Одеський національний економічний університет, e-mail:yanislava@ukr.net

Козловський Роман
викладач, Одеський національний економічний університет, e-mail:korom81@gmail.com

Шикіна О., Гончаренко Я., Козловський Р. Тенденції розвитку Європейського ринку готельних послуг / О. Шикіна, Я. Гончаренко, Р. Козловський // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 5 (268). – С. 216-233.

У статті досліджено готельну індустрію Європи, визначено основних лідерів регіонів Європи за рівнем завантаження готелів, показником ціни за номер (ADR) та показником виручки номерного фонду за один номер (RevPAR). Так, лідером за рівнем завантаження готелів було виявлено Північний регіон, якій приблизно в 1,2 рази перевищує даний показник ніж у регіону аутсайдеру – Східна Європа. За показником ціни за номер (ADR) практично весь досліджуваний період (2008-2018 рр.) лідером був Західний регіон і тільки у 2017-2018 рр. його обійшов Південний регіон. Приблизно така сама ситуація була у розділі показника виручки номерного фонду за один номер (RevPAR). Проведено аналіз динаміки показників експлуатації номерного фонду готельної індустрії Європейського Союзу (EU-28) за 2006-2016 рр. Динаміка збільшення кількості номерів у готелях та аналогічних засобах розміщення була стабільною та склала приріст у 13,85 %. Показник середньої кількості номерів демонстрував збільшення та приріст у 13,82 %, так у 2006 році він складав в середньому 29 номерів на засіб розміщення, а у 2016 році – 33 номери. Кількість ночівель, проведених у готелях та аналогічних засобах розміщення була не стабільною, але демонструвало приріст у 21,29 %. Розглянуто місце Європи серед інших макрорегіонів за рівнем завантаження готелів. Так, у 2018 році регіон Європа поступався за рівнем завантаження Азіатсько-Тихоокеанському та Середньому Сходу та Африці. Для більш детального аналізу рівня завантаження Європейського регіону були використані абсолютні і відносні показники: абсолютний приріст, темп зростання, темп приросту, абсолютне зміст відсотків приросту.

рівень завантаження готелів, показник середньої ціни за номер, показник виручки номерного фонду за один номер, міжнародна готельна індустрія, готельні мережі, готельний ринок Європи.

JEL classification: L830

УДК: 339.13.01:338.48

1. Менькова Е. С., Шевченко Е. И., Михайличенко К. И. Анализ мирового рынка гостиничной отрасли // Современные научные исследования и разработки. – 2019. – №. 1. – С. 689-701.
  2. Посхов І. Сучасний стан і структура європейського ринку готельних послуг /І. Посохов // Сучасні тенденції розвитку готельно-ресторанного бізнесу: міжнародний та національний досвід : колективна монографія / за заг. ред. А. Ю. Парфіненка. – Х. : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2017. – 412 с. 77.
  3. Туризм у Європі. Європейська комісія: Eurostat – L 6. – XXIV, 2016 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://epp.eurostat. ec.europa.eu.
  4. Шикіна О. В. Динаміка показників міжнародного туризму / О. В. Шикіна, Я. Є. Гончаренко, Р. С. Козловський // Інфраструктура ринку. – Одеса: Причорноморський науково-дослідний інститут економіки та інновацій. – 2019. – Вип. 27. – С. 24-28.
  5. Шикіна О. В. Моніторинг структури готельних брендів Європи / О. В. Шикіна // Науковий вісник Одеського національного економічного університету. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2019. – № 3 (266). – С. 178-201.
  6. Шикіна О.В. Динаміка розвитку міжнародної готельної індустрії на прикладі готельних мереж / О.В. Шикіна // Актуальні проблеми економіки. – 2018. – №12 (210). – С. 82-91.
  7. Шикіна О.В. Світовий досвід створення готельних мереж / О.В. Шикіна // Туристичний та готельно-ресторанний бізнес: світовий досвід та перспективи розвитку для України: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та вчених; Одеський національний економічний університет. – Одеса, 2019. – 881 с. – C. 144-149.
  8. Щетинина К. И. Тенденции развития европейского рынка гостиничных услуг : дис. ... канд. экон. наук / К. И. Щетинина. – М., 2016. – 192 с.
  9. Statista. Статистичний портал [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.statista.com/