Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 5, 61-73

Сучасні проблеми вдосконалення інноваційної діяльності в Україні

Вітковська Катерина
к.е.н., доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:katerinavit@ukr.net

Ольвінська Юлія
к.е.н., доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:y_olvinskaya@ukr.net

Вітковська К, Ольвінська Ю. Сучасні проблеми вдосконалення інноваційної діяльності в Україні. / К. Вітковська, Ю. Ольвінська // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 5(268). – С. 61-73

У статті доведено, що на сучасному етапі вирішальними факторами економічного зростання та конкурентоспроможності провідних країн світу є інноваційна діяльність суб’єктів науки і виробництва та оновлення усіх сфер діяльності. Дана обставина викликає необхідність розгляду методологічних та методичних підходів до формування рейтингової системи оцінки інноваційної діяльності окремих країн на міжнародному рівні. Це можливо зробити за допомогою розрахунку такого інтегрального показника, як глобальний індекс інновацій, який розраховується Міжнародною школою інноваційного бізнесу INSEAD (Франція) у співпраці з Корнельським університетом і Світовою організацією інтелектуальної власності з 2007 року. При його визначенні використовується великий набір первинних даних, який дає можливість ідентифікувати відносні переваги та слабкі місця національних інноваційних систем і стає важливим інструментом оцінювання ефективності інноваційної політики держави. Авторами даної роботи викладено методологічні підходи до побудови глобального індексу інновацій, який враховує як наявні ресурси та умови для проведення інновацій в країні, так і досягнуті практичні результати здійснення інновацій. Також у роботі проведено аналіз, який показав позиціонування країн світу у системі міжнародного рейтингу інноваційного розвитку в залежності від окремих складових інноваційного потенціалу. У статті показано місце України у глобальному інноваційному рейтингу та виявлено сильні та слабкі сторони нашої країни в контексті глобальних тенденцій інноваційного розвитку. Нами було запропоновано комплекс економічних заходів, щодо поліпшення ситуації у сфері інноваційної діяльності в Україні. Вони в свою чергу нададуть можливість оперативно та більш ефективно визначати сильні та проблемні зони стосовно окремих складових інноваційного розвитку. Це дозволить приймати більш обґрунтовані управлінські рішення, як в цілому, так і на регіональному рівнях.

: інновації, рейтингова оцінка, глобальний індекс інновацій, конкурентні позиції, людський капітал, інфраструктура, креативна діяльність.

JEL classification: О390

УДК: 330.341.1(477)

1. Інноваційна політика: Європейський досвід та рекомендації для України [аналітичні матеріали] / ред. І. Єгоров [та ін.]. – К. : Фенікс, 2011. – Т.1. – 214 с.
  2. Єріна А.М. Міжнародні рейтинги:статистичні аспекти обчислення т а застосування. Частина ІІ. Індекси інноваційного та людського розвитку / А.М.Єріна // Статистика України. – 2016. – №4. – С. 66 – 74.
  3. Сучасні вимірники рівня розвитку структурних та інституціональних характеристик національної та глобальної економік: [навч.-метод. посібник] / уклад. В.В.Козюк, О.В.Длугопольський, Ю.І.Гайда та ін..; за ред. В.В.Козюка. – [2-ге видання, випр. і доп.]. – Тернопіль: Вектор, 2015. – 248 с.
  4. Людський розвиток в Україні: інноваційний вимір: колективна монографія / за ред. Е.М. Лібанової. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України, 2008.– 316 с.
  5. Підгорний А.З. Статистика ринків: навчальний посібник / А.З. Підгорний, О.В. Самотоєнкова. – Одеса: Атлант, 2014. – 408 с.
  6. Самотоєнкова О.В. Економічна статистика: навчальний посібник / О.В. Самотоєнкова, Ю.О. Ольвінська. – Одеса: ОДЕУ, 2010. – 182 с.
  7. Самотоєнкова О. В. Оцінка сучасного стану інноваційної діяльності промислових підприємств / О.В. Самотоєнкова, Ю. О. Ольвінська // Економіка підприємства: сучасні проблеми теорії та практики: V Міжнародна науково-практична конференція. – Одеса, 2016. – С. 121-122.
  8. Корольова Т.С. Методологія статистичного забезпечення розвитку регіону: монографія / А.З. Підгорний, К.В. Вітковська, О.Г. Милашко, Т. В. Погорєлова, Т.С. Корольова та ін. – Одеса : АТЛАНТ, 2012. – 303 с.
  9. Підгорний А. З. Статистичні методи в управлінні розвитком регіону: монографія // А.З. Підгорний, О.В. Самотоєнкова, О.Г. Милашко та ін. – Одеса: ФОП Гуляєва В. М., 2016. – 218 с.
  10. Global Innovation Index – 2018 [Electronic resourse]. – Access mode: http: // www.globalinnovationindex.org