Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 10, 171-187

Сутність ефективності в аспекті економічного механізму

Тащеєв Юрій
аспірант кафедри економіки підприємства, Одеський національний економічний університет, e-mail:tascheev@ukr.net

Тащеєв Юрій. Сутність ефективності в аспекті економічного механізму. / Ю. Тащеєв // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 10(230). – С. 171-187.

У статті досліджено поняття ефективність в різних соціально-економічних аспектах. Розглянуто поняття: економічна ефективність; технологічна ефективність; екологічна ефективність (екоефективність); ефективність по Парето; адаптивна ефективність; аллокаційна ефективність; EROEI (енергетична рентабельність). Розглянуто поняття ефективність з позиції «потреб», а також «граничної корисності». Проаналізовано ефект зупинних технологій щодо розподілу ресурсу і формування його вартості. За результатами дослідження зроблено такі висновки. По-перше, поняття ефективність категорія багатогранна, що включає в себе цілий ряд взаємозалежних понять. Розгляд процесу в аспектах зазначених понять дозволяє зробити достовірні висновки про якісні та кількісні техніко-економічні показники досліджуваного процесу. По-друге, розподіл ресурсів, з точки зору поняття ефективність, залежить від інституційних та ринкових форм економічної структури суспільства, які є зовнішнім середовищем для виробничого підприємства. По-третє, досягнення підприємством ефективних техніко-економічних показників представляється можливим за умов використання повною мірою економічного механізму, що припускає організаційну складову і економічні важелі, які впливають на виробничий процес.

економічна ефективність; вартість енергоресурсу; ринкова ціна; граничні витрати; зупинні технології; екологічна ефективність.

JEL classification: D82

УДК: 620.21:330.131.5

1. Фишер С. Экономика / С. Фишер, Р. Дорнобуш, Р. Шмалензи.– Пер. с англ. со 2-го изд.– М.: «Дело ЛТД», 1993.– 684 с.
  2. Вехи экономической мысли. Рынки факторов производства: в 5 т./ [сост. и общ. ред. Гальперина В. М.].– Санкт-Петербург.: Экономическая школа. Т. 3: 2000.–489 с.
  3. Харвей Дж. Современная экономическая теория / Джек Харвей: [пер. с англ.]. – М.: ЮНИТА-ДАНА, 2003. – 703 с.
  4. Норт Д. Інституції, інституційна зміна та функціонування економіки / Д. Норт [Пер. з англ. І. Дзюб]. – К.: Основи, 2000.– 198 с.
  5. Маляренко О. Є. Показники енергоекономічного аналізу для визначення ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів у багато продуктових виробництвах промислової продукції / О. Є. Маляренко// Проблеми загальної енергетики. – 2010. – №1 (21). – С. 40 – 45.
  6. Мельник Л. Г. Социально-экономический потенциал Устойчивого развития. [Учеб.] / Л. Г. Мельник, Л. Хейс. – Суми: ИТД «Университетская книга». 2007.–1120 с. (678)
  7. Осипов В. И. Экономика предприятия: Учебник / В. И. Осипов. – Одесса.: Маяк, 2005.– 720 с.: 12 л. ил.
  8. Ковальчик О. Визначення економічної сутності дефініції «провайдинг ефективності»[Електронний ресурс] //Соціально-економічні проблеми і держава.–2011.– Вип. – 2011. – Т. 2. – №. 5.
  9. Балабанюк Ж. М. Механізм управління організацією: сутність поняття та пропозиції щодо оцінки його ефективності //Управління економічною діяльністю промислових підприємств в системі сучасних глобалізаційних процесів: І міжнар. наук.-практ. internet-конференція. – 2011.
  10. Якимчук Т. В. Соціально-економічна ефективність підприємства та її значення в сучасних умовах //ТВ Якимчук–Режим доступу: http://www. nbuv. gov. ua/portal/Soc_gum/Vzhdtpdf. – 2011.
  11. Ващенко А. А. Ефективність виробничо-господарської діяльності в механізмі управління промисловими підприємствами //Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2014. – №. 1. – С. 80-87.
  12. Гупало А. О. Визначення змісту понять: «ефект» ефективність» та «результативність» //Проблеми формування змісту нової економіки ХХІ століття. – С. 6-9.
  13. Макконнелл К. Р. Экономикс: принципы, проблемы и политика / К. Р. Макконнелл, С. Л. Брю; [Пер. с14-го англ. изд.].– М.: ИНФРА-М, 2005.–XXXVI–972 с.
  14. Schaltegger S. et al. Eco-efficiency by Eco-controlling: on the implementation of EMAS and ISO 14001: including company applications at Flumroc Ltd., Ciba-Geigy Ltd., Bank Sarasin & Cie. – 1998.
  15. Murphy D.J. (2010). «Year in review EROI or energy return on (energy) invested». Annals of the New York Academy of Sciences 1185: 102–118. [Электронный ресурс] – Режимдоступа:.http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1749-6632.2009.05282.x/abstract
  16. Cutler C. Energy return on investment (EROI). The Encyclopedia of Earth (30 августа 2011). – [Электронный ресурс] – Режим доступа.: http://www.webcitation.org/6DwaUY3Ih
  17. Тащеев Ю.В. Проблема сущности и понятия «организационно-экономического механизма» в научных исследованиях / Ю. В. Тащеев // Науковий вісник херсонського державного університету. Серія «Економічні науки» (ISSN 2307-8030). – Херсон,– 2014.–№9 (6).– С. 124-129.