Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 11, 149-162

Технологічна модель економічної системи з трудовими ресурсами двох категорій

Манжула Світлана
старший викладач кафедри економічної кібернетики, Одеський національний економічний університет, e-mail:manzhula_s@mail.ru

Манжула Світлана. Технологічна модель економічної системи з трудовими ресурсами двох категорій. / С. Манжула // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 11(231). – С. 149-162.

У роботі представлено метод розширення лінійної технологічної моделі фон Неймана на диференційовані трудові ресурси двох категорій (кваліфікованих та некваліфікованих) та сферу їх відтворення – демографічні та освітній процеси. Демографічні процеси відображають природний рух населення, а освітній – набуття кваліфікації. Така модель може дозволити прогнозувати динаміку диференційованих трудових ресурсів, а також виробничої та освітньої системи в їх взаємозв’язку при обмежених трудових та матеріальних ресурсах, досліджувати параметри освітньої та виробничої сфер тощо. Був отриманий загальний вигляд технологічних матриць агрегованої моделі, формули динаміки інтенсивності процесів для рівноважного та нерівноважного випадків. При дослідженні нерівноважної ситуації за допомогою моделі можна також вивчати динаміку незайнятого населення.

моделювання економіки, лінійна технологічна модель, трудові ресурси, демографічна ситуація, освітній процес, кваліфіковані та некваліфіковані.

JEL classification: О15

УДК: 330.42, 330.44

1. Neumann J. von, A Model of General Economic Equilibrium / J. von Neumann // The Review of Economic Studies. – 1945-1946. – Vol. 13, No.1. – pp. 1-9.
  2. Леонтьев В. В. Межотраслевая экономика / В. В. Леонтьев. – М.: Экономика, 1997. – 479 с.
  3. Ляшенко И. Оптимальная траектория модели динамического межотраслевого баланса открытой экономики / И. Ляшенко, Е. Ляшенко // XI-th International Conference KDS 2005, Varna (Bulgaria). – Varna, 2005. – Volume 1. – pp. 212-217.
  4. Zalai Ernő. The von Neumann Model and the Early Models of General Equilibrium [Електронний ресурс] // Working Paper: BCE Matematikai Közgazdaságtan és Gazdaságelemzés tanszék. – Budapest, 2003. – Режим доступу: http://unipub.lib.uni-corvinus.hu/245/.
  5. Fujio M. Undiscounted optimal growth in a Leontief two-sector model with circulating capital: The case of a capital-intensive consumption good // Journal of Economic Behavior & Organization. – 2008. – Vol. 66. – pp. 420-436.
  6. Якуб Е. С. О возможностях расширения технологической модели экономики фон Неймана / Е. С. Якуб // Современные проблемы моделирования социально-экономических систем: монография / под ред. В. С. Пономаренко, Н. С. Кизима, Т. С. Клебановой. – Х.: ИД ИНЖЭК, 2009. – С. 78-93.
  7. Yakub E. S. Extended Technological Model of an Open Economy / E. S. Yakub, S. P. Manzhula // Socio-economic Research Bulletin. – Odessa: OSEU, 2011. – Issue 41, Part 1. – pp. 115-121.
  8. Манжула С. Диференційовані трудові ресурси в лінійних технологічних моделях / С. Манжула // Науковий вісник. – О.: ОДЕУ, 2008. – №6 (62). – С. 107-116.
  9. Моришима М. Равновесие, устойчивость, рост (Многоотраслевой анализ) / Пер. с англ. В. А. Булавского, Б. А. Вертгейма, А. М. Рубинова, под общ. ред. В. Л. Макарова. – М.: Изд-во «Наука», Главная редакция физико-математической литературы, 1972. – 280 с.